Forum FORUM INTEGRALNE Strona Główna   FORUM INTEGRALNE
Dla żyjących integralnie... Forum strony www.integralni.org
 


Forum FORUM INTEGRALNE Strona Główna -> AQAL -> Firma jako holon/AQAL
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat 
  Post Firma jako holon/AQAL - Wysłany: Wto 22:38, 25 Mar 2008  
Sławek Spórna
Dołączył: 25 Mar 2008
Posty: 1
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Skąd: Kraków


Witajcie,
Próbuję odzwierciedlić organizację jaką jest firma w postaci 4 ćwiartek.Mam z tym problem -może ktoś spotkał się z takim odzwierciedleniem.
Pozdrawiam
Sławek


Post został pochwalony 1 raz
 
Zobacz profil autora
Powrót do góry  

  Post  - Wysłany: Sob 15:04, 26 Kwi 2008  
Ola
Dołączył: 16 Lut 2007
Posty: 20
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 razCześć Sławku!
zapewne już zwątpiłeś, że ktoś się odezwie - niestety tak jest, że forum nigdy nie było specjalnie często odwiedzane, tym bardziej, że ostatnimi czasy stronka i nasza grupa przechodzi przeorganizowanie.
Słuchaj, jeśli nadal zastanawiasz się nad tą kwestią - pomocny z pewnością będzie Jarek Chybicki - obecny Prezes Stowarzyszenia Forum Rozwoju Integralnego:)))
W tej chwili jest nieco zalatany, ale jeśli uzbroisz się jeszcze w odrobinę cierpliwości, na pewno się odezwie.
pzdr
Ola


Post został pochwalony 0 razy
 
Zobacz profil autora
Powrót do góry  

  Post  - Wysłany: Czw 12:53, 29 Maj 2008  
Piotr
Dołączył: 28 Maj 2008
Posty: 1
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Kraków


Witaj Sławku,

Chciałbym zapytać, co konkretnie stanowi problem dla Ciebie w przedstawieniu organizacji jaką jest firma w postaci 4 ćwiartek?

Pozdrawiam,

Piotr


Post został pochwalony 0 razy
 
Zobacz profil autora
Powrót do góry  

  Post  - Wysłany: Pią 13:54, 20 Cze 2008  
Mateusz
Dołączył: 21 Sie 2007
Posty: 2
Przeczytał: 0 tematów
Skoro już tu jestem, to odpowiem, choć nie wiem, czy na coś to się jeszcze przyda. Nie znam się na biznesie, ale w myśl AQAL firma ma cztery aspekty:

1. indywidualne wnętrze (myśli, emocje, poziom świadomości ,motywacja, umiejętności każdego pracownika itp.)
2. zbiorowe wnętrze (relacje interpersonalne, jak ludzie współpracują, czy się lubią, czy się irytują, jaki zespół tworzą)
3. indywidualne zewnętrze (to czy ktoś jest kobietą, mężczyzną, czy ktoś jest zdrowy i silny, czy może często choruje lub ma bóle głowy, to przy którym komputerze ktoś siedzi - oczywiście komputery, stoły, papiery również są w tej kategorii)
4. zbiorowe zewnętrze to jest cała organizacja - hierarchia pracowników, system jaki tworzą, to przed kim kto odpowiada, komu składa raporty, wszystkie interakcje między ludźmi i przedmiotami które widać poprzez zmysły itp.)

To tworzy całość trudną do odseparowania, więc te cztery aspekty to cztery twarze tego samego.
Jeśli kobieta pracująca w firmie jest w ciąży to takie wydarzenie ma 4 ćwiartki:

1. uczucia kobiety, np. to że jest szczęśliwa i zadowolona z ciąży lub zestresowana, ostrożna, pełna obaw, jej motywacje i plany - np. chce pracować, ale ważniejsze jest zdrowie dziecka, planuje wrócić po urlopie wychowawczym itp.

2. relacje kobiety z innymi pracownikami - np. szef obawia się, że ta sytuacja będzie go kosztować, irytuje się na kobietę, ona się go boi; koleżanki zamiast pracować rozmawiają z ciężarną o jej problemach. kadra ma lepszy nastrój itp.

3. kobieta jako (1) źle się czuje, wychodzi często do łazienki, spóźnia się, jej ciało reaguje w sposób właściwy dla ciąży - to wszystko są procesy w tej ćwiartce.

4. to wplywa na cały system powiązań w firmie. np. mniejsza wydajność ciężarnej może obniżać dochody, szef musi zapłacić za urlop, może też ją zwolnić z pracy, zatrudnić kogoś na jej miejsce itp.

Tak wygląda to w dużym skrócie
pozdrawiam
mateusz


Post został pochwalony 0 razy
 
Zobacz profil autora
Powrót do góry  

  Post  - Wysłany: Pon 15:27, 07 Lip 2008  
Gość

Mam kilka pytań odnośnie powyższego przedstawienia.

Ad1.
Dlaczego w punkcie 1 uwzględniono wnętrze każdego pracownika jako aspekt subiektywny firmy?

Wydaje mi się, że ta ćwiartka powinna być zarezerwowana dla świadomości właściciela (prezesa, menadżera itp.) indywidualnie odpowiedzialnego za całość firmy. Natomiast świadomość poszczególnych pracowników może być aspektem subiektywnym działów firmy za które są osobiście odpowiedzialni.

Ad2.
W ćwiartce intersubiektywnej widziałbym natomiast świadomość ludzi utożsamiających się z daną firmą, ale nie będący wyłącznie indywidualnie za nią odpowiedzialni, np. zarządu, ogółu pracowników, akcjonariatu.

Ad3.
Ćwiartka obiektywna.
W tym punkcie widziałbym majątek materialny będący własnością firmy, włącznie z informacją zawartą na różnego rodzaju nośnikach.
Nie rozumiem dlaczego np. ból głowy został uznany za aspekt obiektywny (obiektywny mógłbym być ewentualnie zdiagnozowany udar mózgu), albo niższe przychody spowodowane obniżoną wydajnością pracownika, spowodowaną bólem głowy.

Ad4.
Ponieważ firma nie istnieje w próżni, ale w szeroko pojętym środowisku zewnętrznym, jako aspekt interobiektywnym proponowałbym uznać to środowisko zewnętrzne z którym właściciel firmy wchodzi w interakcje posługując się majątkiem firmy (aspekt obiektywny), oraz tzw. zasobami ludzkimi (aspekt intersubiektywny).

Np. Właściciel firmy (ćwiartka subiektywna) wydaje polecenie pracownikowi (ćwiartka intersubiektywna) poprzez telefon komórkowy (ćwiartka obiektywna) aby udał się samochodem służbowym (ćwiartka obiektywna) na spotkanie z klientem w celu wykonania dla niego jakiejś usługi (ćwiartka interobiektywna).

Oczywiście z punktu widzenia świadomości pracownika i klienta sytuacja przedstawia się inaczej niż z punktu widzenia "firmy", rozumianej jako osobisty interes (świadomość) właściciela.

Podział na ćwiartki proponowałbym uzupełnić podziałem na poziomy dla uzyskania bardziej przejrzystego obrazu.

Pozdrawiam,

Piotr
 
Powrót do góry  

  Forum FORUM INTEGRALNE Strona Główna -> AQAL -> Firma jako holon/AQAL Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)  
Strona 1 z 1  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

   
  
 Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu  fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001-2003 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
Regulamin